روسیه مرز خود را با اوکراین مستحکم تر کرد

© Sputnik / Andrei IglovКонтрольно-пропускной пункт "Армянск" российско-украинской границы
Контрольно-пропускной пункт Армянск российско-украинской границы - اسپوتنیک ایران
Telegram
مرزبانان روسیه تدابیر مضاعفی برای افزایش استحکام مرز روسیه و اوکراین اتخاذ کردند.

ولادیمیر کولیشف رئیس اداره مرزبانی سازمان امنیت فدرال روسیه در مصاحبه با خبرگزاری "ریانووستی" ضمن اعلام این مطلب بودن ذکر جزئیات گفت:" عملیات نظامی در جنوب شرقی اوکراین در راستای سرکوب قهری نیروهای مردمی از سوی کییف ضرورت اتخاذ تدابیر مضاعف برای تقویت حراست از مرز دولتی روسیه و اوکراین را به وجود آورده است".

به گفته وی تدابیر نامبرده در شرایط عبور تعداد زیادی از آوارگان اوکرائینی از مرز، افزایش خطر رخنه اعضای سازمان های راست گرای رادیکال و افراط گرای اوکرائینی به خاک روسیه ورد شدن غیرقانونی اسلحه و مهمات از مرز اتخاذ شده است.

مقامات اوکراین از ماه آوریل سال گذشته عملیات قهری در منطقه دنباس در شرق این کشور برای سرکوب ناراضیان از تغییر حکومت در کییف  به شکل کودتا را آغاز کرده اند که طبق آخرین آمار سازمان ملل باعث در جریان آن بیش از 6 هزار نفر کشته شده اند.

مردم دنباس (متشکل از استان های دونتسک و لوهانسک) نیروهای مسلح تشکیل داده و در برابر ارتش اوکراین مقاومت می کنند.

مساله حل و فصل بحران اوکراین در چارچوب های گوناگون از جمله در چارچوب گروه تماس در مینسک با میانجیگری روسیه و سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیدار سران  روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان (موسوم به گروه نورماندی) مورد بحث قرار می گیرد اما این بحران با وجود حصول توافقاتی در مینسک، پایتخت بلاروس در ماه فوریه امسال هنوزرفع نشده چون دولت اوکراین از اجرای این توافقات امتناع ورزیده است.

اجرای اصلاحات در قانون اساسی اوکراین و همچنین تصویب قانون دائمی درباره موقعیت حقوقی خاص برخی از نواحی استان های دونتسک و لوهانسک اوکراین از جمله مهم ترین اصول در توافقات ماه فوریه در مینسک هستند. در این توافقات گفته می شود تمرکز زدایی در اوکراین باید از طریق حصول توافق با نمایندگان این نواحی شرق اوکراین صورت بگیرد اما مقامات کییف می گویند قصد ندارند با آنها گفتگو کنند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала