کری:آمریکا نگران تحویل اس ـ 300 به ایران است

© AP Photo / Fileسیستم های اس-300
سیستم های اس-300 - اسپوتنیک ایران
Telegram
جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت واشینگتن تحویل سامانه های موشکی پدافند هوایی اس ـ 300 به ایران را تخلف نمی داند اما فکر می کند این کار پیامد های منفی به همراه خواهد داشت.

جان کری در پایان دیدار خود با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه  ضمن ابراز نگرانی آمریکا به خاطر تحویل اس ـ 300 به ایران خاطرنشان ساخت هرچند این کار تخلف نیست واشینگتن معتقد است اکنون زمان خیلی مناسبی برای آن نیست و تاثیر (تحویل اس ـ 300 به ایران) می تواند نامطلوب باشد".

قرارداد تحویل سیستم های "اس-300" در اواخر سال 2007 میلادی امضا شد و قرار بود روسیه 5 آتشبار از این سیستم های موشکی پدافند هوایی به ارزش حدود 800 میلیون دلار را به ایران تحویل دهد اما در ماه سپتامبر سال 2010 " دمیتری مدودف" رئیس جمهور وقت روسیه با صدور فرمانی تحت عنوان "تدابیر مربوط به اجرای قطعنامه شماره 1929 شورای امنیت سازمان ملل متحد، مورخه 9 ژوئن سال 2010 میلادی"، تحویل سیستم های اس ـ 300، تسلیحات زرهی و هواپیما، بالگرد و ناوهای جنگی به ایران را ممنوع کرد. دیرتر ایران به خاطر عدم تحویل "اس-300 " از شرکت روسی "روس آبارون اکسپورت " به دادگاه بین المللی حکمیت ژنو شکایت کرده و تقاضای 4 میلیارد دلار غرامت نمود.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه روز دوشنبه 13 آوریل با صدور حکمی ممنوعیت تحویل سیستم های موشکی پدافند هوایی اس-300 را به ایران لغو کرد. بر اساس این حکم، تغییراتی در فرمان مورخ ماه سپتامبر سال 2010 وارد شده است که یکی از این تغییرات حذف نکته مربوط به تحویل سیستم های اس-300 است. ایران اعلام کرده که امیدوار است سامانه اس-300 را تا پایان سال جاری میلادی در اختیار بگیرد.

سیستم های "اس-300" ویژه دفاع از موسسات صنعتی، نهادهای دولتی، پایگاه های نظامی و مقرهای فرماندهی در برابر حملات هوایی و فضایی دشمن هستند. این سیستم قادر به نابودسازی اهداف بالستیک بوده و از قابلیت حمله به اهداف زمینی نیز برخوردار است. جدیدترین ترین مدل سیستم "اس-300" می تواند هواپیماهای دشمن را در فاصله 150 کیلومتری و ارتفاع 27 کیلومتری نابود کند.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала